21. března je celosvětový den Downova syndromu, symbolem jsou různé ponožky

21. března je celosvětový den Downova syndromu, symbolem jsou různé ponožky

Na 21. března vychází celosvětový den Downova syndromu. Lidé v tento den oblékají ponožky každou jinou. Je to symbolická podpora lidí s Downovým syndromem s odkazem na to, že být odlišný, je normální a v pořádku. Ponožky, když dáte k sobě patami, připomínají písmeno X, respektive chromozom X. Datum 21.3. také není vybráno náhodně. Je to symbolické znázornění toho, že děti s Downovým syndromem se rodí s jedním chromozomem navíc, tedy se třemi. Tím, že si 21.3. oblékneme ponožku každou jinou, připojujeme se symbolicky k myšlence, že přestože jsou lidé různí a každý je jiný, přesto bychom si měli pomáhat, vzájemně se respektovat a podporovat se.

DS je genetická porucha, vrozená chromozomální anomálie. Velmi zjednodušeně řečeno, v genech se objeví chromozom navíc. Proč k tomu dochází, je stále zahalené rouškou tajemství. Žádné lékařské studie prozatím nedokázaly jednoznačně odpovědět. Pravdou ale je, že s věkem matky se riziko Downova syndromu u dítěte zvyšuje.
Děti s Downovým syndromem se rodí se specifickými rysy v obličeji. Kulatý tvar hlavy, šikmá očka, maličký nos a krátký krk. Časté jsou kratší prstíky, než je běžné. Inteligenčně se lidé postiženi Downovým syndromem pohybují s IQ okolo 50, což znamená, že vývoj intelektu se zastaví na úrovni osmi až desetiletého dítěte. Toto jsou ale jen statistická čísla a může to být i zcela jinak. Není výjimkou, že lidé s DS dosáhnou středoškolského i vyššího vzdělání.
V České republice se ročně narodí průměrně 50 dětí s tímto postižením.