GHC Genetics nově nabízí možnost otestovat se i na další respirační choroby
GHC Genetics jako první nabídne od 19. 11. 2021 možnost se na odběrových místech otestovat i na další nejčastější respirační choroby, které jsou v naší populaci více či méně zastoupené, zejména v podzimním, zimním a jarním období. Patří mezi ně chřipkové viry A a B, respirační onemocnění způsobené tzv. RSV virem a také adenovirem. Testování je formou vysoce citlivého antigenního testu a výsledek lidé obdrží i s testem na koronavirus stejnou metodou do 15 minut hned na místě.
Vysoce citlivý antigenní test bude nabízen na všech odběrových místech GHC Genetics a kromě detekce viru zahrnuje i chřipkové viry A a B, jež jsou u nás nejčastějšími původci chřipkového onemocnění, dále RSV (respirační syncytiální virus), který je častým původcem těžkých respiračních infekcí zvláště u předškolních dětí. Způsobuje zejména záněty průdušek a zápaly plic. Posledním je pak adenovirus, který způsobuje infekce horních cest dýchacích, jako jsou záněty nosohltanu a hltanu. Tyto infekce jsou poměrně často spojeny se zánětem spojivek a s bolestivým zvětšením krčních mízních uzlin. Dále je původcem i akutního zánětu průdušek, zápalů plic a bronchiolitidy.
Respirační onemocnění se šíří zejména v kolektivech, což je typické pro školy, kde logicky kvůli zhoršující se pandemické situaci probíhá testování, takže očekáváme, že pro rodiče může být uklidňující, pokud se mohou dozvědět (pokud jejich dítě bude mít negativní antigenní test na covid-19) zároveň i skutečného původce dítěte, jež má obecně symptomy respiračního onemocnění.
Antigenní test by se měl nejlépe provádět u symptomatické osoby, kdy je pravděpodobnost záchytu viru nejvyšší ale zároveň je nutné vědět, že je možné, že i v takovém případě bude test na všechny typy virů negativní. Pak je pravděpodobné, že původcem symptomů je některý z dalších virů či je bakteriálního či jiného původu, které ale antigenním testem prokázat nelze. Nejedná se v takovém případě o chybu. Samozřejmě původců respiračních onemocnění je mnohem více a tento test detekuje jen opravdu ty nejčastější v naší populaci.
Dle dlouhodobých statistik je u nás 60 až 90 procent případů zánětů průdušek (bronchiolitidy) způsobeno infekcí RSV. Adenoviry jsou zapojeny u 4 %-10 % případů zápalů plic (pneumonie), 2 %-10 % případů bronchiolitidy. Adenoviry jsou méně časté jako původci infekce dolních cest dýchacích u dětí než viry RSV a virového zánětu dýchacích cest (parainfluenza).
Pro zjištění přítomnosti viru není potřeba více odběrů, vše probíhá v rámci jednoho odběru a výsledek se stejně jako u klasického antigenního testu dozví testovaná osoba zhruba za 15 minut. Do emailu pak přijde ještě laboratorní zpráva, kde je uvedena pozitivita/negativita u všech těchto původce respiračních chorob. Za komplex respiračních chorob zaplatí k jakémukoliv antigennímu testu (ať už má na něj nárok zdarma nebo je samoplátce) 350 Kč. Tento rozšířený test nijak pojišťovna neproplácí