Soubor mikrobiologických vyšetření pohlavních, sexuálně přenosných nemocí. Sexuálně přenosné choroby (STD) jsou infekční onemocnění vyvolané bakteriemi, viry, parazity nebo kvasinkami. Přenáší se tělními tekutinami, nejčastěji pohlavním stykem a různými sexuálními praktikami. K přenosu ale může rovněž dojít například infikovanými injekčními jehlami mezi narkomany nebo z matky na plod.
První příznaky se nejčastěji objeví v oblasti genitálií nebo v místě vstupu infekce jako určitý diskomfort, výtok, vyrážka nebo vřídky. Neléčené sexuálně přenosné infekce mohou způsobit závažné zdravotní komplikace, nádorová onemocnění, neplodnost, ovlivnit průběh těhotenství nebo způsobit trvalé poškození plodu. Mezi nejčastější bakteriální infekce patří kapavka, syfilis, chlamydie, mezi virová HIV (AIDS), lidský papilomavirus (HPV), herpes, hepatitida B, C a další.
Většina ze sexuálně přenosných onemocnění je vysoce infekční a přestože některé mohou po nějakou dobu probíhat bezpříznakově, představují značné riziko nejen pro nakaženého, ale i jeho intimní kontakty. Za nárůstem STD stojí zejména rizikové sexuální chování a promiskuita. Velké riziko pak představují bezpříznakoví jedinci, kteří o své nemoci nemusí vědět, přesto ji šíří dál. Proto je nutné dbát zejména na prevenci a zodpovědné chování, případně se nechat pravidelně testovat. Testy jsou vhodné pro všechny sexuálně aktivní osoby, zejména ty s rizikovým chováním nebo kontakty, a to i přesto, že se u nich neobjevily žádné příznaky onemocnění. Všechny testy lze provést anonymně.