Toxoplazmóza - test na protilátky IgG a IgM
Toxoplazmóza je potenciálně závažné onemocnění, které způsobuje parazit Toxoplasma gondii. Zdrojem onemocnění jsou pro člověka oocysty parazita pocházející z trusu hostitele (nejčastěji kočky), které mohou být na povrchu neomytého ovoce a zeleniny či v infikované vodě. Další možností nákazy je požití masa s tkáňovými cystami. Přenos onemocnění z člověka na člověka je možný pouze transplacentárně během gravidity, kdy může dojít k nákaze embrya nebo plodu v případě onemocnění ženy toxoplazmózou. Onemocnění u většiny osob probíhá asymptomaticky, vzácněji se mohou objevit příznaky podobné chřipce, závažný průběh mohou mít pacienti s imunodeficiencí.
V průběhu gravidity může dojít k transplacentárnímu přenosu toxoplasmy na embryo či plod v důsledku primoinfekce ženy. Opakovaná nákaza u ženy již riziko pro graviditu nepředstavuje. Zhruba polovině infikovaných žen se narodí dítě s kongenitální toxoplazmózou. Postižení plodu závisí na stupni těhotenství v době nákazy.
Toxoplazmóza v těhotenství:
- Čím dříve v těhotenství k nákaze dojde, tím vyšší je riziko potratu nebo závažného poškození plodu. Těžší následky tedy bývají u novorozenců infikovaných v časných fázích gravidity, riziko transplacentárního přenosu je však v tomto období nižší.
- Pokud žena onemocnění v období před koncepcí či v prvních týdnech gravidity, často dochází ke spontánnímu potratu.
- Pokud žena onemocní ve II. nebo III. trimestru gravidity, u dětí se následně mohou objevit poruchy psychomotorického vývoje nebo poškození oka.
- Mezi závažné důsledky kongenitální toxoplazmózy patří tzv. Sabinova trias – tj. hydrocefalus, nitrolební kalcifikace a chorioretinitida. Děti se mohou narodit předčasně s nízkou porodní hmotností, mohou být postiženy vnitřní orgány (plíce, játra, srdce, oči a další) a přítomna mentální retardace, porucha sluchu, zraku, epilepsie, jednotlivé symptomy se mohou objevit až v průběhu života.
Pro koho je test určený:
- Test je určený zejména pro těhotné ženy a pro ženy, které těhotenství plánují.
- Test je indikovaný gynekologem nebo praktickým lékařem.
- Stanovuje přítomnost a hladinu sérových protilátek třídy IgG a IgM.
- Vyšetření prokáže, zda se testovaná osoba s nákazou již v minulosti setkala či ne, v případě pozitivního nálezu je možné rozlišit akutní infekci, která vyžaduje léčbu. Cílená léčba snižuje pravděpodobnost přenosu infekce na plod.
- Po 16. týdnu těhotenství je možné provést vyšetření plodové vody.
Indikace k vyšetření:
V případě patologického ultrazvukového nálezu u plodu, např. u zvýšené hodnoty NT, hydropsu, hydrocefalu, při kalcifikacích v mozku nebo v dutině břišní, dilataci mozkových komor, mikrocefalii či IUGR. Dále rovněž v případě rizikového kontaktu, prodělané infekce a virózy ženy v začátku gravidity.
Materiál: žilní krev
V případě zájmu o vyšetření nás prosím kontaktujte.
Výsledek obdržíte do 5 pracovních dnů.
detailní informace