23. 12. 2024: 7:00–17:00
24. 12 – 26. 12. 2024: ZAVŘENO
27. 12. 2024 7:00–16:00
30. 12. 2024 7:00–17:00
31. 12. 2024 7:00–14:00
1. 1. 2025 ZAVŘENO
Proč se o střevech často mluví jako o našem druhém mozku? Střevní mikrobiom totiž ovlivňuje fungování celého těla. Správným životním stylem a stravovacími návyky tak můžeme působit na své celkové zdraví, fyzické i psychické.
Z výsledků vyšetření zjistíme například:
V čem je naše vyšetření unikátní?
Nadýmání, bolesti břicha, problémy s vyprazdňováním? Složení bakterií ovlivňuje rychlost průchodu tráveniny střevy, ale také to, jaké látky a živiny vznikají a jak se vstřebávají.
Náchylnost k infekcím či alergické reakce? Ve střevech sídlí 70 % imunitního systému. Bakterie žijící ve střevech stimulují naši imunitu, ovlivňují vznik zánětu i reakci těla na infekci.
Stále přibíráte? Některé bakterie se specializují na využití bílkovin, sacharidů nebo tuků, ovlivňují tak proces jejich vstřebávání a tím i tělesnou hmotnost u každého z nás individuálně.
Střevní bakterie přímo tvoří či ničí ochrannou vrstvu střeva. Pokud je tato narušena, do těla pronikají škodlivé látky z vnějšího prostředí nebo prozánětlivé látky, takže roste riziko tvorby chronického zánětu.
Až 95 % serotoninu – „hormonu štěstí“ a 50 % dopaminu se tvoří ve střevech. Bakterie tlustého střeva a jejich produkty stimulují jejich tvorbu, takže přímo ovlivňují produkci těchto látek.
Střevní bakterie produkují látky, které ovlivňují náš metabolismus, např. přeměnu cholesterolu nebo využití glukózy v těle a tak přímo ovlivňují rizika vzniku některých kardiometabolických chorob.
Hlavním výstupem analýzy je zhodnocení toho, jaké bakterie a v jakém zastoupení žijí ve vašem tlustém střevě a zda lze váš mikrobiom považovat za dostatečně vyrovnaný a rozmanitý, či nikoliv.
Z těchto informací je pak možné vyčíst mnohem více: jaké živiny vaše střevní bakterie nejlépe využívají nebo jestli produkují dostatek vitaminů. Je-li vaše tělo chráněno před pronikáním škodlivin ze stravy či chemických látek přes střevní sliznici. Jakým způsobem střevní bakterie ovlivňují vaši psychiku, působení léků, ale i tělesnou hmotnost (a co jíst, abyste nepřibírali na váze). Zda se u vás vyskytují bakterie, které zvyšují riziko civilizačních onemocnění, a co s tím dělat. V neposlední řadě také to, jaké je u vás zastoupení přátelských i škodlivých bakterií, jak tělu pomoci zbavit se těch nepřátelských a podpořit růst chybějících druhů.
Informace o množství některých bakterií umíme využít k praktickým radám a doporučením. Složení střevní mikroflóry je dynamické a lze ho ovlivňovat tím, co konzumujeme – od hlavních živin až po různé bioflavonoidy (účinné látky z rostlin s příznivými účinky na organismus), ale také negativně alkoholem či antibiotiky.
Obecně lze říci, že cílem ovlivnění střevního mikrobiomu je podpora růstu prospěšných bakterií a zabránění přemnožení bakterií, o kterých se ví, že nám mohou škodit.
Je proto třeba:
Veškerá tato doporučení lze probrat konkrétně na základě výsledků v rámci osobní konzultace.
Střevní bakterie vytvářejí mnoho aktivních látek, jejichž tvorba je však závislá na stravovacích návycích, životním stylu, ale také přítomnosti nemoci či užívaných lécích.
Náš odborník vysvětlí důležité nálezy ve vaší výsledné zprávě a na základě cíleného rozhovoru s vámi navrhne konkrétní úpravy ve vašem jídelníčku či životním stylu:
Takto individuální práce s vašimi stravovacími zvyklostmi vám výrazně usnadní zavedení konkrétních doporučení do praxe, a využijete tak potenciál vyšetření střevního mikrobiomu na 100 %.
Špičková analýza a diagnostika je páteří naší laboratoře
Vyšetření vzorků provádíme výhradně v naší certifikované molekulárně genetické a mikrobiologické laboratoři, a tak máme nad celým procesem analýzy plnou kontrolu a ručíme za kvalitu dodaných výsledků.