23. 12. 2024: 7:00–17:00
24. 12 – 26. 12. 2024: ZAVŘENO
27. 12. 2024 7:00–16:00
30. 12. 2024 7:00–17:00
31. 12. 2024 7:00–14:00
1. 1. 2025 ZAVŘENO
Hepatitida je zánětlivé onemocnění jater, které může být vyvoláno virovou infekcí, toxiny, vrozenými nemocemi, farmaky, nadužíváním alkoholu či autoimunitními procesy. Mezi nejčastější virové hepatitidy patří hepatitida typu A, hepatitida typu B a hepatitida typu C. Podle průběhu onemocnění se dělí na akutní, které vymizí do několika týdnů či měsíců, a chronické, které může přetrvávat i mnoho let. Mezi typické příznaky patří únava, nevolnost, ztráta chuti, tmavě zbarvená moč nebo světlá stolice. Pomocí mikrobiologické analýzy lze zjistit hladinu protilátek i akutní infekci, což umožní přijmout vhodná preventivní nebo léčebná opatření.
Hepatitida typu A je akutní zánětlivé onemocnění jater způsobené virem HAV, říká se jí také nemoc špinavých rukou. Virus je přítomen ve stolici, slinách, moči a sekretu z nosohltanu. Přenáší se osobním kontaktem nebo požitím kontaminovaných potravin či vody. Do organismu se dostává ústy. Tento typ hepatitidy zpravidla nezpůsobuje závážné zdravotní komplikace ani následky, většina pacientů se plně zotaví do 2 měsíců po infekci. Prodělaná infekce vytváří celoživotní imunitu. Preventivně se lze proti hepatitidě typu A nechat očkovat.
Hepatitida typu B je potenciálně život ohrožující infekce jater způsobená virem hepatitidy HBV. Přenáší se přímým kontaktem s krví, slinami a tělesnými tekutinami (pohlavním stykem) infikované osoby nebo z matky na dítě. Celosvětově se jedná o jedno z nejčastějších a zároveň nejzávažnějších virových onemocnění. Infekce sama neodezní, může přejít do chronického zánětu a způsobit cirhózu nebo nádor jater. V ČR je očkování proti hepatitidě B součástí povinného očkování dětí (Hexavakcína).
Hepatitida typu C je zánětlivé onemocnění jater způsobené virem HCV. Jedná se o nejzávažnější typ hepatitidy. Přenáší se krví a pohlavním stykem. Mezi rizikové skupiny patří zejména uživatelé drog a promiskuitní osoby. Většina akutních infekcí probíhá bez zjevných příznaků. Pokud se nějaké příznaky objeví, je to zpravidla během 7–8 týdnů po rizikovém kontaktu a patří mezi ně žloutenka, malátnost, nevolnost – podobně jako u hepatitidy A a B. U většiny nakažených se jedná o chronickou infekci, která při neléčení může způsobit cirhózu nebo nádor jater. Proti hepatitidě typu C se nelze nechat očkovat.
Po objednání testu obdržíte e-mail s podrobnými informacemi. Vzorek DNA se získává odběrem krve u lékaře v místě vašeho bydliště nebo u nás v ambulanci. Výsledek analýzy vám sdělíme telefonicky a přitom se domluvíme, jakým způsobem si budete přát zaslat laboratorní zprávu. V případě zjištěné pozitivity rovnou zajistíme konzultaci s lékařem, který vám vše vysvětlí a doporučí vhodná opatření.