Lidské papilomaviry (HPV)
Detekce HPV viru v organismu
Infekce lidským papilomavirem (HPV) je celosvětově nejrozšířenější sexuálně přenosná infekce. Některé typy papilomavirů mohou způsobovat zhoubná i nezhoubná nádorová onemocnění děložního čípku, genitálií, hlavy a krku, jiné například genitální bradavice. Mikrobiologické vyšetření zaměřené na 30 nejrizikovějších typů HPV viru dokáže infekci a s ní spojená rizika odhalit dříve, než se objeví patologické změny v organismu nebo první příznaky a významně tak přispět k včasnému zahájení vhodné léčby.
V JAKÝCH SITUACÍCH JE VHODNÉ TEST PODSTOUPIT
PODROBNÉ INFORMACE
Rakovina děložního čípku je jedním z nejčastějších a zároveň nejnebezpečnějších zhoubných onemocnění v České republice. Příčinou vzniku je v drtivé většině přetrvávající infekce lidským papilomavirem, s nímž se v průběhu života setká až 80 % populace. Ve většině případů zvládne infekci náš imunitní systém eliminovat, u někoho ale přetrvá a následně je příčinou závažných zdravotních komplikací.
HPV se přenáší přímým kontaktem s nakaženou osobou skrze sliznice a mikrotraumata kůže, nejčastěji jako důsledek pohlavního styku. Klinické projevy infekce jsou velmi rozmanité, postižena bývá genitální a anální oblast, případně i jiné slizniční oblasti jako ústa, nos, spojivky a krk. U někoho může ale infekce probíhat zcela nenápadně.
Náš test vyšetřuje 18 HR high-risk a 12 LR low-risk včetně vysoce rizikových HPV 16 a HPV 18, které způsobují až 70 % nádorů děložního čípku. Prokázání přítomnosti viru neznamená automaticky prokázání rakoviny, ale častější monitoring zdravotního stavu pacienta, aby se včas odhalilo případné nádorové bujení. Výsledky vyšetření mohou odhalit infekci a závažné změny děložního čípku dříve, než se objeví první příznaky, a významně tak přispět k včasnému zahájení vhodné léčby.
JAK TEST PROBÍHÁ A CO MŮŽETE OČEKÁVAT
Po objednání testu obdržíte e-mail s podrobnými informacemi. Vzorek potřebný k analýze lze v závislosti na zvoleném testu odebrat u nás v ambulanci, a to stěrem z krku, z děložního čípku u žen (samoodběr), stěrem z močové trubice u mužů či stěrem z konečníku. V případě indikace na zdravotní pojišťovnu provede odběr vzorku ošetřující gynekolog nebo urolog. Výsledek analýzy vám sdělíme telefonicky a přitom se domluvíme, jakým způsobem si budete přát zaslat laboratorní zprávu. V případě zjištěné pozitivity rovnou zajistíme konzultaci s lékařem, který vám vše vysvětlí a doporučí vhodná opatření.