Farmakogenetika umožní stanovit, jak bude jedinec reagovat na určité léky na základě dědičnosti, neboli geneticky dané aktivitě enzymů (které léky metabolizují či transportují) a receptorů, na které léky působí
Cíl: optimalizovat farmakoterapii u konkrétního pacienta
Farmakogenetika přesněji farmakogenomika studuje, jak rozdíly v našich genech ovlivní působení léků na naše tělo a odpověď našeho těla na tyto léky. Genetické predispozice v tomto případě ovlivňují rychlost metabolizace (aktivace či odbourávání) léčiva, jeho koncentraci v krvi, účinnost léčby i riziko vzniku nežádoucích účinků.
Metabolizaci léčiv – přes 90 % farmak je metabolizováno šesti základními metabolizačními enzymy: CYP1A2, CYP2B6, CYP2C9, CYP2C19, CYP2D6, CYP3A4/5.
Transportéry léčiv – ovlivňují kolik léku se dostane do krve či k cílovým buňkám a kolik se vyloučí.
Cílové receptory léčiv – mohou měnit účinnost léku.
Senzitivní substráty metabolizačních enzymů či transportérů jsou takové léky, jejichž hladiny se výrazně změní po přidání inhibitoru či induktoru příslušného enzymu. Zda konkrétní lék patří mezi senzitivní substráty, můžete vyhledat a ověřit v této sekci, a to buď dle lékařské odbornosti či dle metabolizace.
VÍCE INFOPomůže předpovědět odpověď pacienta na konkrétní léčbu.
Sníží riziko nežádoucích účinků u konkrétních druhů léčiv.
Pomůže nastavit
správné dávkování.
Disponujeme velmi kvalitním vybavením a odborným zázemím, které umožňují v závislosti na nových poznatcích vědy neustálý rozvoj a rozšiřování spektra nabízených vyšetření.
kontaktyGHC Genetics, s.r.o.
V Holešovičkách 1156/29,
Praha 8
+420 722 978 350
sladkova@ghc.cz